Novi EU natječaj za poticanje istraživanja, razvoja i inovacija (IRI)
Do sredine rujna 2023. g. otvoren je EU natječaj namijenjen istraživanju, razvoju i inovacijama (IRI) za sufinanciranje istraživačkih aktivnosti na razini tehnološke spremnosti (TRL) 1-4 (do razine razvoja prototipa). Natječajem “Ciljana znanstvena istraživanja” (NPOO.C3.2.R3-I1.04) podržat će se kolaborativni projekti industrijskih istraživanja, koje provode konzorciji sastavljeni od prijavitelja i jednog ili više partnera, a u konzorciju treba biti najmanje jedna istraživačka organizacija (npr. fakultet/institut) i jedno poduzeće. Očekuje se da će istraživanja podržana programom ojačati put prema istraživanjima više razine tehnološke spremnosti, odnosno prema eksperimentalnom razvoju i inovacijskim aktivnostima.
Prihvatljivi prijavitelji su mikro, mala, srednja i velika poduzeća te istraživačke organizacije.
Bespovratne potpore kreću se od rasponu od (minimalno) 500.000,00 EUR do čak 1.500.000,00 EUR što predstavlja maksimalni mogući iznos bespovratne potpore.
Projekt može trajati od 18 do najviše 36 mjeseci, dok intenziteti potpore (za određene troškove) mogu doseći čak do 100% (za mala poduzeća).
Suradnja malih i srednjih poduzeća (MSP) i fakulteta važna je za razvoj inovacija i istraživanja. Inovativni MSP-ovi imaju praktično iskustvo, inovativnost i znanje o tržištu, dok fakulteti imaju stručno znanje i istraživačke kapacitete.
Istraživačka organizacija i poduzeće mogu imati ulogu prijavitelja ili partnera, a sve sukladno službenoj natječajnoj dokumentaciji, odnosno Uputama za prijavitelje (UzP). Suradnja će pomoći istraživačkim organizacijama u zajedničkom definiranju istraživanja s poslovnim sektorom, što će istraživanju dati veću praktičnu važnost. S druge strane, potpora će poduzećima omogućiti da se više uključe u vrhunska istraživanja, pomoći im da bolje razumiju akademsku zajednicu i da, dugoročno gledano, imaju koristi od vrhunskog istraživanja.
Prihvatljivi troškovi za poduzeća uključuju: troškove istraživačkog, tehničkog i administrativnog osoblja zaposlenih i novozaposlenih u poduzeću koji će raditi na provedbi projekta; troškove vanjskih usluga istraživanja; troškove znanja i patenata; troškove amortizacije instrumenata i opreme neophodne za provedbu projekta; troškove materijala i sitnog inventara za potrebe projekta; troškove naknada koji se plaćaju uredima za zaštitu intelektualnog vlasništva; troškove vanjskih usluga za izradu analize tržišta, izradu studije izvedivosti, izradu studije ili plana za komercijalizaciju, troškove posjećivanja događaja povezanih s projektom; troškove vanjskih usluga za upravljanje projektom, troškove diseminacije istraživačko-razvojnih projektnih rezultata itd.
Prihvatljivi su projekti koji su na razini tehnološke spremnosti (TRL) od 1 do 4 , odnosno do razine razvoja prototipa, a više o važnosti TRL razina za EU projekte u području istraživanja, razvoja i inovacija pročitajte na našem Blogu.
Za više informacija, provjeru prihvatljivosti za ovaj natječaj i pomoć u pripremi projektnog prijedloga javite nam se na: info@omniasolutions.hr.