Odi na glavni sadržaj

Novi poziv za Dokazivanje inovativnog koncepta (Proof of Concept – PoC)

Novi poziv za dokazivanje inovativnog koncepta (Proof of Concept - PoC) i to za inovacije na razini tehnološke spremnosti TRL 3-4 otvoren je od 01. listopada 2023. g. do 01. prosinca 2023. g. U nastavku donosimo najvažnije uvjete Poziva za dodjelu bespovratnih sredstava, objavljenog temeljem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).


Novi poziv za dokazivanje inovativnog koncepta (Proof of Concept – PoC) i to za inovacije na razini tehnološke spremnosti TRL 3-4 otvoren je od 01. listopada 2023. g. do 01. prosinca 2023. g.

Predmet Poziva

Dodjela bespovratnih sredstava mikro, malim i srednjim poduzećima, te istraživačkim organizacijama, za sufinanciranje pretkomercijalnih aktivnosti u početnoj fazi razvoja novih proizvoda, usluga i tehnoloških procesa, kako bi se utvrdio potencijal za komercijalizaciju, usmjerio daljnji razvoj i smanjio rizik investicije.

Cilj Poziva

Povećanje spremnosti za razvoj novih proizvoda i procesa zbog poboljšanih istraživačko-razvojnih i inovacijskih kapaciteta poduzeća i znanstvenih organizacija.

Rok za prijavu

od 1. listopada 2023. godine do 1. prosinca 2023. godine.

Iznos bespovratnih sredstava

minimalno 26.500,00 EUR, maksimalno 66.000,00 EUR.

Ukupna raspoloživa sredstva

4.799.920,37 EUR.

Prihvatljivi prijavitelji

  • mikro, malo ili srednje poduzeće, ili
  • istraživačka organizacija, ili
  • fizička osoba koja nije poduzetnik u trenutku prijave na Poziv – po evaluaciji projekta i nakon formiranja rang liste, a prije Odluke o financiranju potrebno je osnovati poduzeće koje će biti u 100% vlasništvu fizičke osobe prijavitelja i koje zadovoljava definiciju mikro, malog ili srednjeg poduzeća

Partnerstvo: Prijavitelji koji su poduzeća ili fizičke projekt provode samostalno. Prijavitelji koji su istraživačke organizacije projekt mogu provoditi samostalno ili u partnerstvu s Prepoznatim centrom. Prijavitelji koji sami imaju status Prepoznatog centra, projekt provode samostalno.

Uloga je projektnog partnera svojom stručnom ekspertizom pomoći korisniku prilikom upravljanja inovacijskim ciklusom te sudjelovati vlastitim kapacitetima u provedbi projekta. Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) izvršili su odabir prihvatljivih Prepoznatih centara. Lista odabranih Prepoznatih centara koji će provoditi program „Dokazivanje inovativnog koncepta“ u suradnji s Korisnikom nalazi se na poveznici (excel dokument).

Projektom će se primarno financirati istraživačke aktivnosti na razini tehnološke spremnosti TRL 3-4, koje se mogu svrstati u kategoriju industrijskog istraživanja. Industrijsko istraživanje znači planirano istraživanje ili kritički pregled u cilju stjecanja novih znanja i vještina za razvoj novih proizvoda, procesa ili usluga odnosno za postizanje znatnog poboljšanja postojećih proizvoda, procesa ili usluga. To obuhvaća stvaranje sastavnih dijelova složenih sustava i može uključivati izradu prototipova u laboratorijskom okruženju ili u okruženju sa simuliranim sučeljima postojećih sustava te pilot-linije ako je to neophodno za industrijsko istraživanje, prvenstveno za provjeru generičke tehnologije.

Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva

1) Istraživanje (TRL 3-4):

1.1) Izrada prototipa;

1.2) Demonstracija tehničke izvedivosti.

2.) Aktivnosti upravljanja inovacijskim ciklusom.

Aktivnost upravljanja inovacijskim ciklusom je obavezna za sve projekte bez obzira na to hoće li se projekt pokazati izvedivim ili ne. Aktivnost upravljanja inovacijskim ciklusom obuhvaća aktivnosti kao što su savjetovanje povezano s upravljanjem i zaštitom intelektualnog vlasništva i preliminarnu pretragu patentnih baza, provjeru pretpostavki i analizu vezano uz ciljanu uporabu, korisnike i tržište za rješenja koja se razvijaju projektom te identifikaciju sljedećih ključnih točaka u razvoju i komercijalizaciji kao i izradu plana kako ih dosegnuti u slučaju potvrde koncepta.

U slučaju da prijavitelj projekt provodi u partnerstvu s Prepoznatim centrom, aktivnost upravljanja inovacijskim ciklusom obavezno obavlja Prepoznati centar. Uloga je projektnog partnera svojom stručnom ekspertizom pomoći korisniku prilikom upravljanja inovacijskim ciklusom, odnosno pružiti mu podršku u razvoju i komercijalizaciji tehnologija i inovacija. U slučaju da prijavitelj projekt provodi samostalno, navedene aktivnosti prijavitelj može provoditi korištenjem vlastitog osoblja (ukoliko prijavitelj posjeduje primjerene kapacitete) ili podugovaranjem vanjskih usluga Prepoznatih centar.

3) Izrada dokumenata u svrhu komercijalizacije inovacije:

3.1) Analiza tržišta;

3.2) Izrada studije izvedivosti;

3.3) Izrada koncepta i/ili strategije za razvoj i/ili komercijalizaciju proizvoda (studija ili plan za komercijalizaciju);

3.4) Provjera i zaštita intelektualnog vlasništva,

3.5) Pretraga patenata

3.6) Validacija ideje tj. tržišne potrebe, analiza strategije zaštite intelektualnog vlasništva

Ukoliko se tijekom provedbe pokaže da projekt nije izvediv iz tehničko-tehnoloških razloga, prijavitelj nije obavezan provesti predložene aktivnosti.

4) Administrativno vođenje projekta:  

4.1) Izvršavanje administrativnih ugovornih obveza u provedbi projekta kao što su izvještavanje, priprema zahtjeva za plaćanje, priprema i provođenje postupaka nabave.

Cjelovitu i službenu dokumentaciju za predmetni Poziv C3.2.R3-I1.05 „Dokazivanje inovativnog koncepta – Drugi Poziv“ možete pronaći na poveznici.

Za više informacija, provjeru prihvatljivosti za ovaj natječaj i pomoć u pripremi projektnog prijedloga javite nam se na: info@omniasolutions.hr.

Pročitajte još